Koniec Mszy w internecie, powracamy do kościołów

 

Kiedy zdajemy sobie sprawę z odblasku Boga we wszystkim, co istnieje, to serce odczuwa pragnienie, aby wielbić Pana za wszystkie Jego stworzenia i wraz z nimi – napisał  papież Franciszek na Tweeterze.

Dziś po raz pierwszy od 9 marca nie było transmisji z porannej Mszy Ojca Świętego. Franciszek zgodził się na medialne udostępnienie swej Eucharystii w związku z wprowadzonym w wielu krajach zakazem sprawowania publicznych liturgii. Wczoraj we Włoszech Msze powróciły do kościołów, Papież powrócił więc do normalnego sprawowania Eucharystii w Domu św. Marty bez obecności kamer, aby tym samym zachęcić też wiernych do osobistego udziału w sakramentach.  Krzysztof Bronk – Watykan 20 maja 2020r.

Drodzy Parafianie!

Obecna sytuacja w której żyjemy związana z pandemią korona wirusa spowodowała, że na ponad już dwa miesiące zostało zatrzymane normalne funkcjonowanie naszych rodzin, społeczności, miejsc pracy, nauki i wypoczynku,  w tym również i życia religijnego,  oraz zwyczajnego posługiwania duszpasterskiego Kościoła. Powoli sytuacja się normalizuje. Są znoszone kolejne restrykcje pozwalające nam na powrót do normalnego  funkcjonowania. Oczekujemy, że wkrótce wiele utrudnień, nakazów  i zakazów się skończy.  Jednak jeszcze wiele jest przed nami i mamy coraz bardziej świadomość, że to co przedtem  było już tak samo nie wróci.

  Czas ten pokazuje  nam jednak jaką mamy w życiu hierarchię wartości, obnażył naszą wiarę, zwrócił uwagę na rodzinę, dał nam wiele sposobności do przemyśleń i zmusza do poukładania naszego życia na nowo.

  Święta Zmartwychwstania Pańskiego Roku Pańskiego 2020 przeżyte w tak inny niż zazwyczaj sposób, z dala od bliskich i przyjaciół, bez możliwości uczestnictwa w liturgii tego okresu , spowiedzi świątecznej, komunii wielkanocnej  z ograniczoną znacznie liczbą wiernych w kościele i wielu innych braków na pewno na długo i głęboko zapadną w naszej pamięci.

Jednak jako ludzie wiary chciejmy na nowo zaufać Bogu  i umieścić Go w centrum naszego życia i jak mówił święty Augustyn: „ Jeśli Bóg będzie w życiu na pierwszym miejscu to wszystko inne będzie na właściwym miejscu” .  Niech owocem tego czasu będzie odnowa wspólnej modlitwy w rodzinie, zwłaszcza różańcowej , o co bardzo prosił papież Franciszek i nasi Pasterze. Okrycie wartości Eucharystii, która niech odtąd zawsze będzie centrum przeżywanego dnia świątecznego. A nade wszystko daru czasu , który jest nam dany i zadany do dobrego wykorzystania.  Myślę, że wielu z nas dostrzegło kim jest dla niego drugi człowiek, zwłaszcza ten najbliższy, by pamiętać o nim, móc się nim cieszyć i być dla niego darem i pomocą , oraz mieć dla niego czas.

Wierzę , że codzienna modlitwa jaka jest znoszona w naszym parafialnym kościele jak i na filiach przez przemożne orędownictwo naszej patronki Maryi Niepokalanej , oraz świętych i błogosławionych, których relikwie są w naszej Parafii pomaga nam bezpiecznie i spokojnie przeżyć ten trudny okres.

Duszpasterstwo parafialne na nowo wraca do swojego funkcjonowania, choć jeszcze na wiele rzeczy trzeba będzie poczekać. Większa liczba osób może  uczestniczyć w liturgii.  Nie ma jeszcze dzieci i młodzieży. Nie odbędzie się jednak w tym roku uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. W innym terminie będzie miała miejsce Rocznica I komunii. W inny sposób niż planowaliśmy obchodzone były 100 urodziny Jana Pawła II. Na następny rok są przełożone Misje święte, które mieliśmy przeżywać w październiku br. Nadal nie ma spotkań grup parafialnych i przygotowań do sakramentów. Nie wszyscy chorzy są odwiedzani co miesiąc.

To tylko niektóre zmiany jakie zaistniały w obecnej sytuacji.            

Nie ukazały się również przygotowane wcześniej dwa numery parafialnego pisma  W naszym Kościele - świąteczny na Wielkanoc i specjalny na 100 Urodziny Jana Pawła II.  Chcemy już powrócić do dalszego wydawania naszej gazetki.

Pragnę podziękować, za pomoc, życzliwość  i wsparcie w tym czasie trwającej epidemii, byśmy jako Rodzina parafialna mogli odnaleźć się w tej wyjątkowej sytuacji i przeżyć jak najspokojniej  trudny dla nas wszystkich okres.

Niech dobry Bóg nam błogosławi,  a Maryja Niepokalana ma  w swej opiece. 25 maja 2020r. Wasz Proboszcz ks. Ryszard Słowiak 

Msze św. w internecie

W radio:

Program 1 Polskiego Radia częstotliwość 98,8 MHZ  niedziela godz. 9.00 i 19.00

Radio Rodzina niedziela godz. 10.00 słuchaj

W telewizji:

Telewizja Polska TVP 1  godz. 7.00  i 11.00

Telewizja Polonia godz. 13.00

W internecie:

Msze święte i nabożeństwa na stronie Episkopatu zobacz

Msze św.  na żywo po polsku online  zobacz

 

LIST OJCA ŚWIĘTEGO

do wszystkich wiernych na maj 2020 r.

 

 

Drodzy bracia i siostry, 

 

Zbliża się maj, miesiąc, w którym lud Boży szczególnie żarliwie wyraża swoją miłość i nabożeństwo do Dziewicy Maryi. Do tradycji tego miesiąca należy odmawianie różańca w domu, w kręgu rodzinnym. Do docenienia tego wymiaru domowego, także z duchowego punktu widzenia, „zmusiły” nas ograniczenia pandemii.

 

Dlatego postanowiłem, żeby w maju zaproponować wszystkim odkrycie na nowo piękna odmawiania różańca w domu. Można to uczynić razem lub samemu, zadecydujcie w zależności od sytuacji, doceniając obie możliwości. Ale w każdym przypadku jest pewien sekret, aby to uczynić: prostota; i łatwo znaleźć, także w Internecie, dobre wzorce modlitwy, które można zastosować.

Ponadto ofiarowuję wam teksty dwóch modlitw do Matki Bożej, które możecie odmawiać na zakończenie Różańca, a które sam będę odmawiał w maju, w duchowej jedności z wami. Załączam je do tego listu, aby były dostępne dla wszystkich.

 

Drodzy bracia i siostry, wspólna kontemplacja oblicza Chrystusa z sercem Maryi, naszej Matki, sprawi, że będziemy jeszcze bardziej zjednoczeni jako rodzina duchowa i pomoże nam przezwyciężyć tę próbę. Będę się za was modlił, zwłaszcza za najbardziej cierpiących, i proszę was, módlcie się za mnie. 

 

Dziękuję wam z serca i wam błogosławię.

 

Rzym, u świętego Jana na Lateranie, 

25 kwietnia 2020 r. Święto św. Marka Ewangelisty.

 

FRANCISZEK

 

Modlitwa 1

 

O Maryjo, Ty zawsze jaśniejesz na naszej drodze jako znak zbawienia i nadziei. Powierzamy się Tobie, Uzdrowienie chorych, która u stóp krzyża zostałaś powiązana z cierpieniem Jezusa, trwając mocno w wierze. Ty, Zbawienie ludu rzymskiego, wiesz czego potrzebujemy i jesteśmy pewni, że zatroszczysz się o to, aby radość i święto – tak jak w Kanie Galilejskiej – mogły powrócić po tym czasie próby. Pomóż nam, Matko Bożej Miłości, byśmy dostosowali się do woli Ojca i czynili to, co powie nam Jezus, który obarczył się naszym cierpieniem i dźwigał nasze boleści, by nas prowadzić przez krzyż ku radości zmartwychwstania. Amen.

 

Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona.

 

 

Modlitwa 2

 

„Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko”

W obecnej dramatycznej sytuacji, pełnej cierpienia i udręki, która ogarnia cały świat, wołamy do Ciebie, Matko Boga i nasza Matko, i uciekamy się pod Twoją obronę. O Dziewico Maryjo, miłosierne oczy Twoje na nas zwróć w tej pandemii koronawirusa, i pociesz tych, którzy są zagubieni i opłakują swoich bliskich zmarłych, niekiedy pochowanych w sposób raniący duszę. Wspieraj tych, którzy niepokoją się o osoby chore, przy których, by zapobiec infekcji, nie mogą być blisko. Wzbudź ufność w tych, którzy są niespokojni z powodu niepewnej przyszłości i następstw dla gospodarki i pracy. Matko Boga i nasza Matko, błagaj za nami u Boga, Ojca miłosierdzia, aby ta ciężka próba skończyła się i by powróciła perspektywa nadziei i pokoju. Podobnie jak w Kanie Galilejskiej, wyjednaj u Twego Boskiego Syna, by pocieszył rodziny chorych i ofiar oraz otworzył ich serca na ufność. Chroń lekarzy, pielęgniarki i pielęgniarzy, pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, którzy w tym czasie kryzysu znajdują się na pierwszej linii frontu i narażają swoje życie, aby ocalić inne istnienia. Podtrzymuj ich heroiczne wysiłki i daj im siłę, dobroć i zdrowie. Bądź blisko tych, którzy w dzień i w nocy opiekują się chorymi oraz kapłanów, którzy z troską duszpasterską i zaangażowaniem ewangelicznym starają się pomagać i wspierać wszystkich. Najświętsza Dziewico, oświeć umysły naukowców, mężczyzn i kobiet, żeby mogli znaleźć właściwe rozwiązania i pokonać tego wirusa. Wspieraj przywódców państw, aby działali mądrze, z troską i wielkodusznością, pomagając tym, którym brakuje tego, co niezbędne do życia, planując rozwiązania społeczne i ekonomiczne z dalekowzrocznością i z duchem solidarności. Najświętsza Maryjo, porusz sumienia, aby ogromne sumy używane na rozwój i doskonalenie uzbrojenia mogły być wykorzystane do promowania odpowiednich badań, żeby zapobiec podobnym katastrofom w przyszłości. Najukochańsza Matko, spraw, aby w świecie wzrastało poczucie przynależności do jednej wielkiej rodziny, świadomość więzi łączącej wszystkich, abyśmy z duchem braterskim i solidarnością spieszyli z pomocą w licznych biedach i sytuacjach nędzy. Pobudzaj do stanowczości w wierze, wytrwałości w służbie, stałości w modlitwie. O Maryjo, Pocieszycielko strapionych, weź w ramiona wszystkie swoje niespokojne dzieci i wyproś, aby Bóg zadziałał swoją wszechmocną ręką i uwolnił nas od tej straszliwej epidemii, żeby życie mogło powrócić do normalnego biegu w spokoju. Zawierzamy się Tobie, która jaśniejesz na naszej drodze jako znak zbawienia i nadziei, o łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo! Amen.

 

V Niedziela Wielkanocna  10. V. 2020 r.

 

 1.Przez cały miesiąc maj Msze Święte w Ciepłowodach w niedzielę o godz. 8.00, 12.00 , 18.00. Nabożeństwo majowe o godz. 17.30. Piotrowice Polskie 9.30 Kobyla Głowa 10.45. Nabożeństwa Majowe na filiach w dzień powszedni o godz. 17.30 .

2.     W tym tygodniu:

  •   Msze św. w dzień powszedni w Ciepłowodach o godz. 18.00
  •  W środę 13 maja Święto Matki Boskiej Fatimskiej. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy podczas Majówki. Msza św. o godz. 18.00. Po Mszy Nabożeństwo  Fatimskie pierwsze w tym roku. Gospodarzami nabożeństwa  jest Róża której patronuje Matka Boża z Fatimy.
  • W następną niedzielę 17 maja w Kobylej Głowie o godz. 13.30 Msza św. dziękczynna z okazji 100 rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II . W Ciepłowodach porządek Mszy św. bez zmian.

3. Nabożeństwo majowe codziennie o godz. 17.30. Modlimy się o deszcz i uchronienie nas od suszy.

4. Z inicjatywy Ojca Św. Franciszka czwartek 14  maja został ogłoszony na świecie dniem modlitwy i postu w intencji oddalenia epidemii koronawirusa. Biskupi polscy proszą byśmy podjęli dzieła miłosierdzia, pokutę  i post w tej intencji. 

5. Przypomnienie  o wypełnieniu  spowiedzi wielkanocnej. Okres spowiedzi mija w Niedzielę Trójcy Świętej - 7 czerwca.

 6. Jest również zachęta by osoby które nie mogły uczestniczyć w niedzielnej Mszy świętej  przyszły na Eucharystię w dzień powszedni. Dbajmy  o nasze dobro duchowe i życie sakramentalne.

 7. Pierwsza Komunia dzieci  z naszej parafii planowana w tym roku na 31 maja z uwagi na pandemię po rozmowie z rodzicami została przeniesiona na następny rok. Również Rocznica I komunii odbędzie się w innym terminie.

 8. W następną niedzielę ofiary składane na tacę przeznaczone będą na opłacenie ubezpieczenia obiektów kościelnych.

 

 Zgodnie z obowiązującymi od 20.04.2020 r. ograniczeniami dotyczącymi uczestnictwa we Mszy św. w obiektach kultu religijnego (1 osoba na 15 m2– informujemy, że w naszej świątyni parafialnej w Ciepłowodach  o powierzchni 509 m2,  może jednorazowo uczestniczyć w nabożeństwie 34 osoby, z zachowaniem odpowiedniej odległości miedzy sobą. Miejsca zajmujemy również w kolektoriach.

Modlitwa zawierzenia

Wszechmogący Boże, w obliczu pandemii, która dotknęła ludzkość,  z nową gorliwością odnawiamy akt zawierzenia Twemu miłosierdziu, dokonany przez św. Jana Pawła II. Tobie, miłosierny Ojcze, zawierzamy losy świata i każdego człowieka. Do Ciebie z pokorą wołamy.

Spraw, aby ustała pandemia koronawirusa. Błogosław wszystkim, którzy trudzą się, aby chorzy byli leczeni, a zdrowi chronieni przed zakażeniem. Przywróć zdrowie dotkniętym chorobą, dodaj cierpliwości przeżywającym kwarantannę, a zmarłych przyjmij do swego domu. Umocnij w ludziach zdrowych poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, aby przestrzegali koniecznych ograniczeń, a potrzebującym nieśli pomoc.

Odnów naszą wiarę, abyśmy trudne chwile przeżywali z Chrystusem, Twoim Synem, który dla nas stał się człowiekiem i jest z nami każdego dnia. Wylej swego Ducha na nasz naród i na cały świat, aby ci, których zjednoczyła walka z chorobą, zjednoczyli się także w uwielbieniu Ciebie, Stwórcy wszechświata i gorliwie walczyli również z wirusem grzechu, który niszczy ludzkie serca.

Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami.

Św. Janie Pawle, św. Faustyno i wszyscy święci, módlcie się za nami

 

Liturgia w czasach zarazy

Obecnie niewątpliwie przeżywamy ogromną próbę wiary. I nie chodzi tutaj tylko o zachowanie zaufania względem dobroci Pana Boga w obliczu pandemii. Nie chodzi również o to, że przed nadejściem epidemii do naszego kraju wielu chrześcijan ostentacyjnie deklarowało, jakoby nie mogli żyć bez Eucharystii, i skandalem im się wydawała perspektywa fizycznego nieuczestniczenia w liturgii, natomiast zderzenie się z rzeczywistością wirusa wszystkie te deklaracje bardzo szybko zweryfikowała (...).

  czytaj dalej

 Posłuchaj podcastu. 

Portal Msze.info

Galeria

Święta

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły
Rok A, II
Święto św. Wawrzyńca, diakona i męcz.

Galeria